Tips tegen onnodige slijtage van hardloopschoenen

Dat hardloopschoenen een bepaalde levensduur hebben en dus niet oneindig meegaan, is een feit. Wat je daarentegen wél kunt doen, is zorgvuldig met je schoenen omgaan om de kans op vroegtijdige slijtage aan bijvoorbeeld de binnenkant van de hak te voorkomen. Er zijn verschillende factoren die voor onnodige slijtage van de hardloopschoenen kunnen zorgen. We vertellen je graag hoe je dit kunt voorkomen!

Tips om onnodige slijtage te voorkomen/ uit te stellen

  • Slijtage binnenkant van de hak – of zelfs het ontstaan van een gat: Hardloopschoenen worden steeds zachter en comfortabeler. Hierdoor voelt de schoen prettiger om de voet. Doordat fabrikanten steeds lichtere materialen gebruiken, kan het voorkomen dat deze slijtage sneller optreedt dan voorheen. Als er op je hielbeen een kleine verdikking of vergroeiing zit, is de kans op deze vorm van slijtage nog groter. De hielkap van de schoen loopt altijd iets rond zodat de hak mooi in de schoen blijft zitten tijdens het lopen. Als je hiel en hielkap niet helemaal op elkaar aansluiten, ontstaat er wrijving. Door wrijving ontstaat slijtage.
    Je kunt preventief een zacht stukje leer in de hielkap laten plaatsen door een schoenmaker. Het dempende materiaal in de hielkap wordt hierdoor beschermd, maar zal wel ietsje harder aanvoelen.
    Slijtage aan de binnenkant van de hak kan echter ook ontstaan wanneer je heel vaak de schoenen aan- en uittrekt zonder schoenlepel, of als je voet wat speling heeft in de schoen. In dat laatste geval raden we je aan de schoen te strikken via een speciale strikmethode. Lees hier meer over de heellock-methode
  • Vervorming of slapper worden hielkap: Om deze vorm van slijtage te voorkomen is het heel belangrijk je veters altijd los te maken voordat je de schoenen uittrekt. Trek je schoenen dus niet uit door ze met je andere voet van je hiel te trekken. Dit zorgt voor onnodige druk en wrijving op de hielkap die ervoor kan zorgen dat deze als het ware naar binnen getrapt wordt. De schoen zal daarna niet meer lekker zitten. De vervorming van de schoen kan leiden tot blaarvorming.
  • Slijtage door wasmachine: Hardloopschoenen mogen niet in de wasmachine! Wasmiddel in combinatie met de temperatuur zorgen ervoor dat de zool snel uitdroogt. Deze uitdroging leidt tot het verdwijnen van de demping uit de schoen. Daarnaast kan de lijmlaag vaak niet tegen warmte. Door gebruik van de wasmachine kan de zool loslaten van het bovenwerk.
Tips om onnodige slijtage te voorkomen/ uit te stellen
  • Gat ter hoogte van de grote teen van de schoen: Lichter en dunner materiaal heeft als voordeel dat de schoen lichter in gewicht wordt, maar het nadeel kan zijn dan het bovenwerk gevoelig is voor slijtage. Het is kwetsbaarder voor takjes en stenen, maar ook voor de druk die je voeten er voortdurend op uitoefenen. Deze vorm van slijtage zien we regelmatig bij de schoenen van iemand met een doorgezakte voorvoet waarbij tenen (vaak de grote teen) omhoog staan.
    Ook de teenstrekkerspieren (m.extensor hallucis longis en brevis) zorgen voor de strekking van de grote teen naar boven. Als deze spier sterk ontwikkeld is komt de teen ook tegen het bovenwerk aan. In beide gevallen kan de herhaaldelijke wrijving die dan ontstaat voor een gaatje in het bovenwerk zorgen. Deze slijtage heeft geen invloed op de functionaliteit van de schoen, maar kan wel vervelend zijn.
    Een schoenmaker kan preventief een leertje aan de binnenkant plakken om het ontstaan van dit gaatje te voorkomen. Zelf een stukje stevige sporttape plakken aan de binnenkant kan ook al de eerste slijtage uitstellen. Let daarbij wel op dat de tape niet dubbel gaat zitten of wrijving bij je teen veroorzaakt.
  • Vocht kan de levensduur van je schoenen verkorten: Door zweet en regen worden je schoenen vochtig. Laat ze daarom altijd goed drogen na je trainingsronde. Het is belangrijk dat de schoen op een natuurlijke manier droogt. Stop hardloopschoenen niet in de droger en plaats ze niet bij een andere warmtebron. Hierdoor kunnen de  lijmverbindingen namelijk loslaten wat de schoen kan vervormen. Als schoenen echter te langzaam drogen, krijgen bacteriën de kans volop te groeien waardoor de schoen enorm kan gaan stinken. Het beste is om de zooltjes na gebruik uit de schoenen te halen en de schoen op kamertemperatuur in een goed geventileerde ruimte te laten drogen. Door de zooltjes uit de schoen te halen kan ook de condens onder het zooltje verdampen. 
  • Elk paar schoenen heeft een maximale levensduur: Als je jouw hardloopschoenen ook gebruikt als dagelijkse schoen, maakt de schoen meer kilometers dan je misschien door hebt. Je schoen zal dan eerder aan vervanging toe zijn dan wanneer je ze enkel gebruikt met hardlopen.
    Daarnaast slijten je hardloopschoenen sneller als ze gebruikt worden voor sporten waar ze niet voor ontworpen zijn. We adviseren dan ook om hardloopschoenen te gebruiken waar ze voor bedoeld zijn. Het is voor de levensduur van de schoen (en blessurerisico) bijvoorbeeld niet aan te raden ze te dragen tijdens het wielrennen of tennissen. Ze zijn niet gemaakt voor die beweging en druk en kunnen daardoor ongewenste gebruikssporen oplopen.
  • Kies een schoen die past bij je doel: Trailschoenen zijn bijvoorbeeld beter bestand tegen een stootje. Een wedstrijdschoen heeft een dunne slijtlaag en gaat daarom minder kilometers mee. Neem je doelen in overweging wanneer je nieuwe schoenen aanschaft.

Slijtage door jouw looppatroon - en dus niet te voorkomen!

  • Slijtage aan de zijkant van de schoenen: Deze vorm van slijtage wordt vaak veroorzaakt door je looppatroon (smal spoor). Hierbij schop je als het ware met de ene schoen tegen de binnenkant van de andere schoen. Door deze herhaaldelijke wrijving ontstaat slijtage. Deze slijtage heeft geen directe invloed op de stabiliteit van de schoen, maar zorgt er wel voor dat de schoen sneller scheef kan gaan staan.
  • Significant meer slijtage bij de hak ten opzichte van de rest van de slijtzool: Ben jij iemand die tijdens het hardlopen op de buitenkant van de hak land, dan zal de slijtlaag daar sneller afslijten. Ongeveer 75-80% van alle hardlopers zijn haklanders en fabrikanten houden hier rekening mee door in de slijtlaag onder de hak hardere materialen te gebruiken dan in de rest van de slijtzool. Daarnaast hebben ook je gewicht, de ondergrond waarop je loopt en de manier van landen invloed op de mate van slijtage. Dit is niet altijd te voorzien bij de analyse. Het is dus ook niet raar dat de schoen vervangen moet worden als de slijtlaag op de hak van de schoen helemaal versleten is, maar de rest er eigenlijk nog prima uit ziet.
Slijtage door jouw looppatroon - en dus niet te voorkomen!